Historie sklářství a Preciosy

Preciosa

U této tradiční české firmy, vyrábějící  nejen skleněné korálky, se o představení  jako takovém nedá mluvit. Dnes bychom Vám rádi představili historii vzniku firmy Preciosa a vlastně i historii samotného sklářství  u nás.

Začneme již v roce 1548. Tehdy ve Mšeně, městě uprostřed Křišťálového údolí, založil sklářský rod Wanderů první hutě, které se brzy staly přední sklárnou českého království. Díky tomu ožil i nedaleký, válkou zpustošený a desítky let neosídlený Jablonec. Když se pak v roce 1610 do Křišťálového údolí vydal i první rytec, tradice českého skla dostala pevné základy, na nichž stojí dodnes.

Dokonale čiré sklo, křišťál, změnil sklářství po celém světě a z českého království učinil sklářskou velmoc. Poprvé se zatřpytil v roce 1688 díky huťmistru Michaelu Müllerovi. Brzy byl kopírován i skláři z jiných zemí.

Po celém Křišťálovém údolí rostla sklárna za sklárnou a zákazníci po celém světě si žádali čím dál tím více kvalitních českých produktů. V Kamenickém Šenově v roce 1856 vznikla vůbec první sklářská škola na světě. O dalších 20 let později ji doplnila bižuterní škola v Jablonci nad Nisou.

Změny roku 1948 s sebou přinesly i velký krok pro sklářství. Na 25 velkých i menších podniků, firem a továren z Jablonecka, Liberecka a Turnovska se spojilo v národní podnik PRECIOSA. Dnes je celosvětově známou firmou a jejich řemeslo obdivují lidé ve více než 140 zemích ze všech kontinentů.

V současnosti Preciosa vyrábí unikátní křišťálové lustry, bižuterní komponenty z křišťálu, šperkové kameny, tradiční české perle a perličky a křišťálové šperky. Ale například i zátky na víno Vinolok.

V našem sortimentu naleznete broušené kameny, broušené korálky a celou škálu mačkaných korálků pro Vaši tvorbu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení