Historie sklářství a Preciosy

Preciosa

U této tradiční české firmy, vyrábějící  nejen skleněné korálky, se o představení  jako takovém nedá mluvit. Dnes bychom Vám rádi představili historii vzniku firmy Preciosa a vlastně i historii samotného sklářství  u nás.

Začneme již v roce 1548. Tehdy ve Mšeně, městě uprostřed Křišťálového údolí, založil sklářský rod Wanderů první hutě, které se brzy staly přední sklárnou českého království. Díky tomu ožil i nedaleký, válkou zpustošený a desítky let neosídlený Jablonec. Když se pak v roce 1610 do Křišťálového údolí vydal i první rytec, tradice českého skla dostala pevné základy, na nichž stojí dodnes.

Dokonale čiré sklo, křišťál, změnil sklářství po celém světě a z českého království učinil sklářskou velmoc. Poprvé se zatřpytil v roce 1688 díky huťmistru Michaelu Müllerovi. Brzy byl kopírován i skláři z jiných zemí.

Po celém Křišťálovém údolí rostla sklárna za sklárnou a zákazníci po celém světě si žádali čím dál tím více kvalitních českých produktů. V Kamenickém Šenově v roce 1856 vznikla vůbec první sklářská škola na světě. O dalších 20 let později ji doplnila bižuterní škola v Jablonci nad Nisou.

Změny roku 1948 s sebou přinesly i velký krok pro sklářství. Na 25 velkých i menších podniků, firem a továren z Jablonecka, Liberecka a Turnovska se spojilo v národní podnik PRECIOSA. Dnes je celosvětově známou firmou a jejich řemeslo obdivují lidé ve více než 140 zemích ze všech kontinentů.

V současnosti Preciosa vyrábí unikátní křišťálové lustry, bižuterní komponenty z křišťálu, šperkové kameny, tradiční české perle a perličky a křišťálové šperky. Ale například i zátky na víno Vinolok.

V našem sortimentu naleznete broušené kameny, broušené korálky a celou škálu mačkaných korálků pro Vaši tvorbu.