Kytičky fotonávod

Kytičky

 

dlazdice

 

Tento návod nebyl úplně v plánu, protože na internetu je několik verzí. Vznikl současně s dubnovou výzvou našeho naušnicového roku. I přesto, že návodů na tento vzor je několik, jsem měla problém zorientovat se v nich. Vždy jsem se v nějakém kroku zasekla. Díky pomoci Pavly Jiráskové jsem postup pochopila a ráda bych pomohla i dalším, kteří to třeba už i někdy zkoušeli a odložili nebo to budou zkoušet poprvé. Pokud by byly ještě nějaké dotazy, ráda pomůžu. Z časových důvodů jsem nefotila úplně každý krůček, ale snažila se zachytit ty, které mi dělali potíže.

 

Materiál: (množství materiálu je na pár náušnic z úvodní fotografie)

ohňovky 4mm - 30ks

ohňovky 6mm - 10ks

nebo můžete vybírat z výprodejové nabídky ohňovek

rokajl 11/0

vlasec 0,25 - cca 2x 60cm - měl by projít rokajlem vícekrát, nejlépe 4x

jehla - 2ks

kroužky - 2ks

afroháčky – 2 ks

 

Ustřihněte si vlasec a na oba konce navlékněte jehlu. Pokud Vám nepůjde vlasec provléct očkem jehly, můžete kousek zploštit plochými kleštěmi, tak jej očkem prostrčíte a pomocí kleštiček pak vtáhnete do očka. Na vlasec navlékněte ohňovku (pokud není uvedeno jinak pracujeme s velikostí 4mm), 7 rokajlů, ohňovku a 1 rokajl. Návlek si posuňte zhruba do poloviny délky vlasce a vlasec překřižte posledním navlečeným rokajlem. Na pravý konec vlasce navlečte 4 rokajly a provlečte znovu rokajlem z křížení a utáhněte. (obr. 1)

 

P1070797

 

Každý konec vlasce prošijte nejbližším rokajlem. (obr. 2)

 

P1070800

 

2 okvětní lístky už máme hotové a budeme šít další 2. Na levý konec vlasce navlékněte ohňovku a rokajl a prošijte vlasec zpět ohňovkou a nejbližším rokajlem středové kytičky po směru hodinových ručiček. (obr. 3) Pokud nevíte kudy prošít vlasec, mrkněte na obr. 9, kde je to naznačeno provlečenou jehlou a je to lépe vidět.

Stejně ušijeme i další okvětní lístek a nezapomínáme pravidelně práci utahovat, aby byly kytičky pevné.

 

P1070802

 

Vlasec, kterým jsme šili okvětní lístky prošijeme ještě dalším rokajlem středové kytičky, ohňovkou a rokajlem prvního okvětního lístku. (obr. 4)

 

P1070807

 

Na vlasec vycházející ze středové kytičky navlékneme ohňovku, rokajl a ohňovku. Na druhý konec vlasce (ten kterým jsme šili minulý krok) navlékneme ohňovku a rokajl. (obr. 5)

 

P1070809

 

Tímto rokajlem opět prošijeme křížem i druhý konec vlasce. (obr. 6) Ušili jsme tak pátý okvětní lístek první kytičky a první 2 druhé kytičky.

 

P1070812

 

Na levý konec vlasce navlékneme 4 rokajly a znovu prošijeme rokajlem křížení. (obr. 7)

 

P1070813

 

Oba konce vlasce prošijeme nejbližším rokajlem. (obr. 8)

 

P1070815

 

A začneme šít další okvětní lístky. Na pravý vlasec navlékneme ohňovku a rokajl, prošijeme ohňovkou zpět a pak dalším rokajlem středové kytičky, tentokrát proti směru hodinových ručiček. Takto ušijeme 2 okvětní lístky. (obr. 9)

 

P1070817

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vlasec, kterým jsme šili okvětní lístky prošijeme ještě dalším rokajlem středové kytičky, ohňovkou a rokajlem prvního okvětního lístku. (obr. 10)

 

P1070822

 

Na pravý konec vlasce, vycházející ze středové kytičky, navlékneme ohňovku. Na levý (kterým jsme šili předchozí krok) navlékneme 6 rokajlů, posledním rokajlem pak prošijeme i pravý konec vlasce. (obr. 11)

 

P1070824

 

Toto byl jeden z okamžiků, kdy jsem se v návodu ztratila. Dál se pokračuje jako na začátku, ale já byla ztracena, takže návod u nás ještě pokračuje. 

 

Na levý konec vlasce navlékneme ohňovku a rokajl. Na pravý 6 rokajlů a ohňovku a prošijeme rokajlem na levém konci vlasce. (obr. 12)

 

P1070825

 

Už to poznáváte? Určitě ano. Na pravý konec vlasce nyní navlečte 4 rokajly a provlečte znovu rokajlem z křížení a utáhněte. A dokončili jste krok z obr. 1 a můžete pokračovat zase od začátku návodu.

 

Po překonání tohoto bodu mi byl postup naprosto jasný a šlo to samo. Ušila jsem náušnice ze 2 opakování vzoru. Poslední kytičku jsem pro efekt ušila z větších ohňovek (6mm) a to tak, že v kroku na obr. 5 jsem navlékla na levý vlasec jednu ohňovku velikosti 4mm, ta je posledním okvětním lístkem předchozí kytičky. A druhou za rokajlem ve velikosti 6mm, na pravý konec vlasce jsem také navlékla velikosti 6mm a tou jsem došila ostatní okvětní lístky. Tedy končím krokem z obr. 9 a ušiji všechny 3 zbývající okvětní  lístky a práci zakončím.

 

P1070834

 

Je tedy jen na Vás co budete chtít ušít, náušnice, náramek, náhrdelník,... Kolik opakování použijete. A samozřejmě lze použít i různé korálky. Mě si libí ohňovky, ale mohou to být sluníčka Swarovski, české cínovky, polodrahokamové kuličky, mačkané korálky, voskované perličky,.. Fantazii se meze nekladou.

 

V naší naušnicové výzvě najdete také odkazy na návody z internetu.

 

Doufám, že Vám postup pomohl při práci a těším se na Vaše krásné kousky.

 

Ivana Skalská - www.simira.cz/koralek