Jak na lepení

V našem sortimentu naleznete celou řadu kamenů Swarovski, které se vlepují do kotlíků (lůžek, kovových mističek či jak se to dá nazvat jinak) a to bižuterních i celostříbrných. Možná, že některé z vás lepení kamenů Swarovski odradí, ale skutečně se není čeho bát. Stačí pouze zvolit správné lepidlo, které nenaruší kámen a vytvoří pevný odolný spoj. Samozřejmě lze použít i lepidlo vteřinové, které kámen přilepí, ale spoj zpravidla není tak odolný a kámen může odpadnout a navíc práce s ním musí být velmi rychlá a musíme uznat, že u lepení rivoli Swarovski nemusíte vždy ihned kámen zasadit do kotlíku naprosto přesně rovně a to je pak škoda. Doporučujeme tedy raději používat dvousložková průhledná lepidla určená k lepení kovu a skla.

 

My nabízíme tři typy dvousložkových lepidel UHU, lépe řečeno dvousložková lepidla s různou dobou tvrdnutí. A dvousložkové lepidlo Swarovski. Pokud budete lepit například chessboard, který v kolíku krásně drží, nebo budete lepit větší množství kamenů, je pro vás lepší volit základní typ lepidla, které schne 12 hodin. Naopak u lepení například již zmíněných rivolek oceníte, že lepidlo schne kratší dobu, protože kameny mají tendenci se v kotlících hýbat. Pro tyto účely tedy nabízíme lepidla tvrdnoucí během 2 nebo 5 minut. Všechny tyto typy mají hustší konzistenci, takže pod kameny nevytékají a použít stačí velmi malé množství. Lepidla se mísí v poměru 1:1, stačí obě části vytlačit v požadovaném množství na nějakou mističku a řádně promíchat. V případě, že lepidlo zasychá pomalu, je možné, že jste vytlačili menší množství z tubičky s tvrdidlem (zpravidla označené Hardenner). Budete tedy muset nechat lepidlo déle tvrdnout.

 

A nyní k samotnému postupu lepení.

 

Navod_lepeni_nausnic_1_200 Navod_lepeni_nausnic_2_200

 

Obě lepené části před lepením odmaštěte. Pečlivě promísené lepidlo (v poměru 1:1) naneste v tenké vrstvě na kovový komponent (kotlík), pokud byste to s množstvím přehnali, lepidlo by vám vylezlo okolo kamene ven a nehezky šperk ušpinilo, a lehce přimáčkněte kámen Swarovski. Ujistěte se, že je zasazený rovně. Nyní přichází otázka „kam s tím“. Osobně máme na naušnicové komponenty vyzkoušený molitan z krabičky na šperky. Náušnici zasaďte do molitanu, aby byl kotlík vodorovně, ještě jednou se ujistěte, že se kámen nijak nepohnul a je skutečně vsazen rovně a nechejte lepidlo zcela vytvrdit.

 

A takto mohou vypadat například výsledné náušnice.

 

Navod_lepeni_nausnic_3_400

 

Jak vidíte, není se skutečně čeho bát.