Zvonečkový náhrdelník

Zvonečkový náhrdelník

 

Navod_koralkovy_zvonecek_5

 

S nadcházejícím jarem a létem jsme připravili jeden květinový návod.

 

Materiál:

rokajl 11/0 ve dvou barvách

korálek ve tvaru lístečku - 1ks

korálek ve tvaru kytičky - 1ks

návleková jehla

Nymo nit 0,20 - 0,30 - někdy nazývána plochá korálková nit - 3x70cm

Vlasec 0,25mm - 2x 130cm

 

Navod_koralkovy_zvonecek_obr1

 

Zvoneček budeme šít technikou Herringbone stitch, neboli rybí kost. V našich návodech je to technika nová, ale nemusíte se bát, je snadná a hravě ji zvládnete.

 

Začneme navlečením 5 rokajlů na nymo nit. Na jeden zvoneček stačí cca 70cm. My jsme použili rokajl velikosti 11/0 a výsledný zvoneček má cca 15x10mm, použitím vetší velikosti rokajlu zvětšíte i velikost zvonečků a s většími korálky to zvládnou jistě i děti. Ze základních 5 rokajlů utvoříme kolečko, na jedné straně si necháme cca 10cm volného Nyma, zajistíme uzlíkem a prošijeme následujícím rokajlem, aby se nám uzlík schoval.

 

V druhém kroku mezi každé 2 korálky kroku 1 přidáme další 2 rokajly. Ty se snažte utáhnout tak, aby dírky směřovali od středu ke kraji. Rokajly tedy nebudou k sobě natočené dírkou, ale bokem. Pokud se vám to úplně nedaří, nevadí, v dalších krocích s dalšími přišitými korálky se srovnají lépe. Pokud byste ale rokajly dírkami k sobě příliš utáhli, špatně by se v další řadě všívali další rokajly a tvar zvonečku by se mohl zdeformovat. Proto se již nyní snažte mít korálky správně natočené. Jako vždy se pro přechod do další řady prošijeme i prvním rokajlem z právě přidané řady.

 

Dalších 5 řad budeme šít stejným způsobem. Nit vychází z prvního korálku z první právě přidané dvojice korálků. A dále budeme stále přidávat po 2 rokajlech. Navlékneme tedy 2 rokajly a prošijeme se druhým korálkem z první dvojice směrem do středu zvonečku a ihned i prvním korálkem druhé dvojice, tentokrát směrem od středu ven. Takto ušijeme celou řadu a přejdeme do další řady. Máme tedy hotový krok 3 a rokajly již dobře drží dírkami směrem ven. V kroku 4 se zvoneček začne již lehce tvarovat, snažte se tedy jednotlivé sloupce k sobě co nejvíce stáhnout, v kroku 5 má již krásný základní tvar. Tímto způsobem šijeme až do řady 7 (na nákresu tyrkysová).

 

A čeká nás řada poslední. Zvoneček tedy lehce rozšíříme a vytvoříme špičky. Způsob šití je velmi podobný řadám předchozím, jen přidáme více rokajlů. Mezi každé 2 korálky každého sloupku nyní přidáme 3 rokajly, vzniknou tedy špičky. Nymo dobře utahujte, aby byl okraj zvonečku pevný a zároveň si dobře rovnejte rokajly do špiček. Abychom zvoneček i rozšířili, než se prošijeme prvním korálkem vedlejšího sloupku, přidáme ještě jeden rokajl a teprve potom se prošijeme prvním korálkem vedlejšího sloupku. Takto ušijeme opět celou řadu, na závěr prošijeme celou první špičku, uděláme uzlík a oba volné konce Nyma zapošijeme do zvonečku a odstřihneme.

 

Základní část náhrdelníku máme hotovou. Zvonečky ušijeme 3 a můžeme dodělat náhrdelník.

 

Na vlasec o délce cca 130cm, délku si můžete upravit podle sebe, počítejte ale s tím, že tato délka je 2x plánovaná délka náhrdelník, navlékneme 5 rokajlů, cca 10 cm od konce vlasce prošijeme kratším koncem zpět 4 rokajly, první vynecháme, kolem něho vznikne smyčka. Vlasce zajistíme uzlíkem, oba konce provlékneme zvonečkem a navlékáme další rokajly. Cca po 4 cm navlékneme korálek ve tvaru kytičky, je důležité, aby měl dírku napříč. Tento korálek bude tvořit spoj všech šňůrek. Navlékneme další rokajly cca do poloviny délky vlasce, kde vytvoříme očko pro zapínání. Aby se zvonečky dali očkem provléknout, ale volně nepropadli, udělejte očko z 32 rokajlů, 32. rokajlem provlékněte vlasec zpět a donavlékněte rokajly tak, aby délka dosáhla ke korálku ve tvaru kytičky. Prošijte kytičkou, vytvořte si další "ocásek z rokajlů a na konec připevněte zvoneček stejně, jako jsme je přidali na začátku. Každý "ocásek" udělejte trochu jinak dlouhý. Zajistěte vlasec uzlíkem, zapošijte oba volné konce a odstřihněte.

 

Stejně navlékněte i druhou polovinu náhrdelníku, nezapomeňte, že se všechny 4 nitě spojí v korálku ve tvaru kytičky. Na jeden z konců tentokrát přišijte lísteček. My máme lísteček s příčnou dírkou, udělali jsme tedy očko viz detail, pokud budete mít lísteček s dírkou podél, zajistěte ho jedním rokajlem, který poslouží jako stopper, stejně jako první rokajl středu zvonečku, prošijte vlasec lístečkem a zakončete.

 

Navod_koralkovy_zvonecek_3

 

Tento způsob zapínání jsme zvolili z několika důvodů. Prvním je to, že kovové komponenty by působily rušivě. Druhým je to, že mnoho žen nebo dívek je dnes na bižuterní kovy alergických, a takto si mohou i ony vytvořit šperk.

 

Navod_koralkovy_zvonecek_4_1

 

Do oček na jednom konci tedy provlečte vždy jeden nebo více ocásků. Korálek ve tvaru kytičky pak poslouží jako zarážka, aby se náhrdelník na krku sám neutahoval.

 

Zvonečky můžete použít i na náušnice nebo je do náhrdelníků a jiných šperků zakomponovat i jinak. Vaší fantazii se meze nekladou a my si rádi prohlédneme, jak jinak jste návod na zvonečky využili ve vašich špercích.

 

Celý kolektiv Bijoux components přeje hodně tvůrčích úspěchů.