Sudý Peyote

Dalším základním a velmi univerzálním stehem je Peyote. Peyote steh pochází od severoamerických indiánů. Je to velmi snadný a variabilní steh. Používá se jak plochý tak i v dutinkách. Lze jím ušít samostatný šperk, obšívat jím kameny jako například rivoli nebo kabošony. My Vám tentokrát ukážeme jak na plochý sudý peyote.

P1200348

 

Materiál a pomůcky:

Rokajl - ideálně japonský TOHO větší velikosti. Případně Preciosa nebo Miyuki. Pokud se základní stehy teprve učíte, je určitě vhodné vybrat rokajl, který je tvarově co nejpravidelnější. Lépe se vám bude práce utahovat, lépe uvidíte případné chyby. Pro pochopení může také pomoci zvolení více barev – lépe tak rozeznáte jednotlivé řady stehu.

Nit

Jehla

 

Navlékněte si 8 rokajlových korálků (obr. 1).

1

Aby Vám korálky na konci nitě zase nesklouzly je dobré si je zajistit. Použít můžete bead stopper, pružinku, kterou zajistíte konec nitě (obr. 1b). To je můj oblíbený způsob. Druhou variantou je vytvořit si stop korálek, to může být jeden přidaný korálek, nebo v tomto případě lze použít první korálek, který prošijte ještě jednou ve stejném směru (obr. 1c).

1b  1c

Navlékněte si jeden korálek (v mém případě červený) a prošijte druhý korálek zprava (obr. 2). Nit dobře utáhněte, nově přidaný korálek se zařadí nad poslední korálek první řady (obr. 2b).

2  2b

Navlékněte si další korálek, jeden následující korálek vynechte a prošijte druhý korálek v řadě od nitě (obr. 3). Práci opět dobře utáhněte (obr. 3b).

3  3b

Stejným způsobem došijte do konce řady a práci dobře utahujte (obr. 4). Oba konce nitě nyní vycházejí ze stejného korálku. Pokud jste použili první korálek jako stop korálek, nyní si uvolněte smyčku kolem korálku. Nitě zajistěte 2-3 uzlíky. Aby se Vám lépe šilo, práci si otočte tak, abyste šili opět zprava doleva. Na jehlu si navlékněte opět jeden korálek (v mém případě tmavě modrý) a prošijte první vystouplý červený korálek (obr. 5).

4  5

Práce utáhněte, navlečte další korálek a prošijte následující červený korálek (obr. 6). Stejně postupujte až do konce řady a práci dobře utahujte (obr. 7). Takto můžete pokračovat do potřebné délky.

6  7

Dále Vám ukážeme jak se takový ušitý pásek sešívá. Tímto způsobem si můžete ušít například rokajlový korálek, k jehož tvorbě mě inspirovala Nela Kábelová. Je jednoduchý a velmi efektivní. Ušijte si 10 řad (první návlek 8 korálků vytvoří 2 řady) (obr. 8). Sudý počet řad je nutný proto, aby korálky při sešívání k sobě pěkně zapadly jako zip. Oba konce přiložte k sobě a prošijte krajní korálek opačného konce směrem od kraje do vnitřku (obr. 9).

8  9

Dále prošijte vždy po jednom korálku z každého konce. Ty do sebe zapadají jako zoubky již zmíněného zipu (obr. 10). Práci pevně utahujte a sešijte tak korálek po celé délce (obr. 11).

10  11 – kopie

Na konci prošijte jehlou sousedním korálkem směrem zpět do korálku. Oba konce nitě zapošijte a odstříhněte (obr. 12). Takto vytvořené korálky můžete například navléct na lanko a proložit jinými korálky. Ušijete-li více řad, můžete proužek sešít do prstýnku. Nebo si vytvořit ozdobu například na širší kožený řemínek. Ve chvíli, kdy si vyzkoušíte peyote steh s většími korálky, můžete je vyměnit za korálky drobnější a začít tvořit jemné vzory.

12

Přejeme příjemné tvoření.

Ivča a celý tým Bijoux components.