Jak použít nylonová lanka

Nylonová lanka jsou neodmyslitelnou součástí šperků. Laicky řečeno jsou to stočené drátky potažené plastovou vrstvou. Proto jsou pevná, neprověšují se jako například vlasec a jsou odolná. Uzlík na nich ale neuděláte, takže nastává otázka, jak takové lanko zakončit. Nebojte, není to žádná věda.

 

Jak vidíte na obrázcích níže, je více způsobů, jak lanko ukončit, vždy ale používáme zamačkávací rokajl (někdy psáno rocail), někdo tyto drobné kovové korálky nazývá také blechami. Prvním způsobem je tedy vytvoření očka přímo z lanka, do očka navlékneme protikroužek a karabinku a uzavřeme smáčknutím rokajlu. Rokajl lze smáčknout plochými kleštičkami nebo jsou na trhu speciální kleště na rokajl. Druhou variantou je použití kalot. V našem případě jsme zamačkávacím rokajlem spojili všechna lanka víceřadého náhrdelníku a tento spoj pak ukryli do kaloty, na kterou je připevněna pomocí kroužků karabinka s protidílem.

Inspirace_voskovky_lanko_3

Inspirace_lampovka_lanka_2

 

Nyní, když u víme jak lanka ukončit, můžeme plně využít jeho vlastností.

 

Zamačkávací rokajl můžeme použít také k fixaci korálků různě rozmístěných na lanku a to v jedné u více řadách.

Inspirace_voskovky_lanko_1

Inspirace_voskovky_lanko_2

 

Z lanka samotného může být důležitý estetický prvek šperku, do jednoho náhrdelníku můžeme použít více barev a zvolit korálky obdobných barev.

 

Inspirace_Twin_lanka_1

 

Inspirace_Twin_lanka_2

Inspirace_lampovka_lanka_1

 

Další výhodou lanka je jeho síla, je k dostání i velmi slabé, snadno jej tedy provlékneme většinou korálků i vícekrát. Následující náhrdelník je tvořen protažením 4 lanek voskovým korálky, pak je na každé lanko zvlášť navlečen rokajl, ohňovka a rokajl a následně jsou všechna lanka provlečena jedním voskovaným korálkem.

 

Inspirace_vosk_FP_SB_lanko_1

Inspirace_vosk_FP_SB_lanko_2

 

Doufáme, že několik našich ukázek Vám pomohlo se zorientovat v tématice nylonových lanek a sami je budete rádi používat při navrhování a tvorbě nových šperků. Veškerý materiál použitý na ukázkách zakoupíte v našem e-shopu.