Kulička z jazýčků

Kulička z jazýčků - ježeček

 

 

Materiál a pomůcky na kuličku:

30ks jazýčků

cca 1m vlasce 0,15mm

návleková jehla

2ks afroháček

 

navod1_500

 

 

Nausnice_z_jazycku_500

 

1/ Na jeden metr dlouhý vlasec navlékněte na oba konce jehlu. Navlékněte 5 korálků, u jazýčků doporučuji udělat uzlík, a pak první přidaný korálek (vlevo od uzlíku) prošít tak, aby se jím vlasec křížil jako na nákresu. Tak kulička z jazýčků lépe drží. U kuliček to není třeba, lépe se celá práce utahuje, takže ihned prošijete bez uzlíku první přidaný korálek. Dále budu uvádět vždy s tím uzlíkem, pokud budete šít z jiných korálků než jazýčků, uzlík vynecháte.

 

2/Nyní vám oba konce vlasce vycházejí z jednoho korálku. Na pravý navlékněte 3 korálky, na levý 1, uděláte uzlík a jeden konec vlasce prošijete korálkem vlevo od uzlíku a druhým korálkem z prvního kroku. U jazýčků dávejte pozor, aby všechny směřovaly ven špičkami.

 

3/ Pravý konec vlasce vychází z posledního přidaného korálku předchozího kroku, levý z druhého korálku prvního kroku. Na pravý konec navlékněte 2 korálky, na levý 1, udělejte uzlík a prošijte korálek vlevo od uzlíku a třetí korálek z prvního kroku.

 

4/ Šijte stejně jako krok 3/

 

5/ Šijte stejně jako krok 3/ je kromě pátého korálky z prvního kroku prošijte i první z kroku druhého.

 

6/ Levý konec vlasce tedy vychází z prvního korálku druhého kroku, pravý z posledního korálku pátého kroku. Na každý z konců navlékněte po 1 korálku. Udělejte uzlík a prošijte korálek vlevo od uzlíku. Nyní máte polovinu práce za sebou a z korálků vznikla mistička.

 

7/ Levý konec vlasce prošijte druhým korálkem druhého kroku. Na pravý konec navlékněte 2 korálky, na levý 1. Udělejte uzlík a prošijte korálek vlevo od uzlíku. A dál ještě třetí korálek druhého kroku, a druhý korálek kroku třetího.

 

8/ Na každý z konců vlasce navlečte po 1 korálku, zajistěte uzlíkem a prošijte korálek vlevo od uzlíku. A prošijte ještě třetí korálek třetího kroku a druhý kroku čtvrtého.

 

9/ Šijte stejně jako krok 8/

 

10/ Šijte stejně jako krok 8/ pouze kromě třetího korálku pátého kroku a druhého z kroku šestého prošijte ještě první korálek sedmého kroku.

 

11/ Na levý konec vlasce navlékněte korálek, zajistěte uzlíkem a prošijte jej zpět. Opět vznikne křížení vlasce v korálku jako na nákresu.

 

12/  A nyní se nám kulička uzavřela, je pouze třeba prošít poslední krok, protilehlý ke kroku 1. Na vrcholu je korálek s křížením a další 4 volné korálky. Ty prošijte levým koncem vlasce, zajistěte uzlíkem. Pokud chcete kuličku přímo zavěsit na dlouhý afrokáček jako my, navlečete ho v tomto kroku také. Doporučuji ne až jako poslední před uzlíkem, ale spíše ihned před prvním prošívaným korálkem, abyste se pak dobře dostali k uzlíku. Oba konce vlasce zapošijte do kuličky a odstřihněte.

 

A takto může vypadat výsledná kulička na dlouhém elegantním afroháčku. Afroháček je nejlepší připevnit dříve, než finální kuličku zajistíte uzlem. Navléknete jej tedy na vlasec a poté uděláte závěrečný uzel. Oba konce vlasce je pak dobré provléci zpět několika korálky a pak odstřihnout.

 

Kuličky můžete zavěsit i na klasický afroháček, klapku. Udělat z ní přívěsek na řetízek, ale i například k telefonu.

 

Kulička vypadá hezky i z klasických kulatých korálků, voskovaných korálků, cínovek, ohňovek, ...