Obšitý spike 7x17mm

Obšitý spike 7x17mm

 

Inspiraceanavody_navody_obsivany_spike_100

 

Materiál:

1ks Spike 7x17mm

Rokajl 11/0 nebo TOHO rokajl 11/0

Rokajl 15/0 nebo TOHO rokajl 15/0

cca 1,5m Nymo nitě 0,20mm nebo vlasce 0,15mm

 

Protože jsou české mačkané korálky Spikes (již dostali ale i mnoho jiných názvů, jako například hroty, trny,.) novinkou na trhu a jsou v podstatě specifické svým tvarem, možná někteří z vás tápou jak je začlenit do šperků. Proto jsme připravili základní návod na obšití spiku. Návod jsme pro větší přehlednost rozkreslili do 4 kroků.

 

Navod_obsivany_spike_obr1-2

 

Na začátku šití si ponechejte cca 20cm nitě nebo vlasce volné a provlékněte nit spikem, k volné niti se budeme vracet v obrázku 3. Navlékněte 8 rokajlů 11/0, provlékněte nit znovu spikem, navlékněte dalších 8 rokajlů 11/0, provlékněte spikem a prošijte celých 16 rokajlů znovu dle nákresu. Vytvoříte tak řadu 1 a 2.

 

Navod_obsivany_spike_obr2-2

 

Nyní přichází možná hrůzně vypadající část, ale nebojte se, tvorba je snažší, než to, jak ji zachytit do obrázku. Dále budeme šít klasickým kruhovým peyote stehem. Pouze na závěr budeme řady stahovat.

 

Ve třetí řadě, první a druhou jsme vytvořili v bodu 1, vždy navlékneme jeden rokajl 11/0 a prošijeme ob jeden korálek základního kroužku z obrázku 1 (tím se nám z něho stanou řady dvě), nově všitých rokajlů bude celkem 8.

 

V dalších dvou řadách se pak vkládá pouze jeden korálek mezi korálky předchozí řady.

 

V předposlední řadě je třeba začít obšití stahovat do jakési čepičky, vkládáme tedy jeden rokajl 11/0 do každé druhé mezery mezi rokajly předchozí řady, volné mezery prošijeme. Celkem to budou 4 rokajly v řadě.

 

Poslední řadu opět pouze všijeme jeden rokaj 11/0 mezi rokajly předchozí řady, tyto naposled přidané na závěr prošijeme dohromady a zajistíme uzlíkem.

 

Navod_obsivany_spike_obr3-2

 

Nyní na chvíli vrchní část opustíme a vrátíme se k volné niti (nebo vlasci) z počátku šití. Ta nám v tuto chvíli volně vychází z průtahu spikem, prošijeme ji tedy nejbližším rokajlem z první řady (je to rokajl z bodu 1, který vytvořil první řadu, tedy tu níže když spike dáte špičkou dolů). Velmi dobře je to vidět na poslední detailní fotografii hotového spiku. Dále pokračujeme všitím rokajlu 15/0 do každé mezery mezi rokajly první řady. Tím se nám stáhne i spodní část obšití. Šití zajistěte uzlíkem a prošijte nahoru do obšití spiku a zbylou nit odstřihněte.

 

Pokud by se vám takto zakončená spodní část spiku zdála tak nějak chudá, ještě nedělejte uzlík a můžete ještě ušít jednu řadu, kdy všijete tři rokajly 15/0 do každé mezery mezi rokajl 15/0 předešlé řady a teprve poté udělat uzlík a prošít nit nahoru do obšití. My jsme již tuto řadu nešili.

 

Navod_obsivany_spike_obr4-2

 

A nyní již jen potřebujeme na spiku nějaké očko na zavěšení na naušnicový díl nebo řetízek. Navazujeme tedy na obrázek 2, kde jsme skončili uzlíkem po prošití celé poslední řady. Žlutě označené rokajly, jsou z předposlední řady, prošijeme se tedy do jednoho z nich, navlékneme 7 rokajlů 11/0, pokud budete chtít očko větší, můžete samozřejmě navléci korálků více, a prošijeme druhým označeným rokajlem předposlední řady.

 

Aby bylo očko pevné, prošijte jej 3x dle nákresu, zajistěte uzlíkem, prošijte nit nebo vlasec zpět obšitím spiku a zbylý konec odstřihněte.

 

Navod_obsivany_spike_foto

 

Takto připravený obšitý spike stačí zavěsit na náušnici nebo řetízek.