Borůvkové bábovičky

Borůvkové bábovičky

 

Autor návodu: Růžena Mikulová

Velikost náramku je na obvod ruky 17 cm napevno, délka náramku je 18,5 cm včetně zapínání.

 

IMG_7370_500

Materiál a pomůcky: (počet korálků odpovídá náramku na hlavní fotografii a zmíněné velikosti)

jehla

pevný návlekový materiál - Nymo

korálky Tango Beads 36 ks

ohňovky vel. 3mm (výprodej) 72 ks

rokajl 11/0

podkůvky - 2 ks

očková jehla 2 ks - délka závisí na velikosti korálku, k jeho velikosti připočtěte cca 10mm na očko

korálky ladící barevně s korálky použitými na náramku 2ks

dvojitý kroužek

karabinka

 

Navlékněte střídavě za sebou korálky 1x Tango Bead a 1x ohňovku, to celé celkem 6x. Korálky Tango Bead navlékejte dírkou, kde je korálek nejužší (obr. 1).

 

IMG_7311-001

To celé prošijte ještě jednou a vzniklý věneček ještě zafixujte několika uzlíky, jehlu ještě protáhněte několika následujícími korálky tak, že vyjde za korálkem Tango Bead (obr.2), lehce za návlek zatáhněte, uzlík se vtáhne do nejbližšího korálku a nebude viditelný, kratší konec návleku později zapošijte do práce.

 

IMG_7323-001

 

Navlékněte 3 rokajly a jehlu protáhněte nejbližším korálkem Tango Bead (obr.3). To celé ještě 5x zopakujte.

 

IMG_7325-001

 

Po došití řady ještě pro větší pevnost přejděte několika nejbližšími korálky a jehlou vyjděte za korálkem Tango Bead a jehlu provlékněte jeho druhou dírkou. Navlékněte ohňovku a jehlu provlékněte nejbližším korálkem Tango Bead (obr. 4). Opět navlékněte ohňovku a opět veďte jehlu nejbližším korálkem Tango Bead - celkem 6x dokola. Tuto řadu doporučuji dělat s citem. Zároveň trochu tvarovat jakoby do bábovičky, ale zároveň neutahovat naráz na pevno. Prošijte celé ještě jednou a pomalu tvarujte a utahujte. V této fázi návlek rád praská, řeže se o hrany navlečených korálků, proto je třeba mít před dotvarováním prošito 2x a utahovat s citem.

IMG_7327-001

 

Jehlu povlékněte nejbližší ohňovkou, navlékněte 5 rokajlů a jehlu veďte opět ohňovkou tak, aby vznikl z právě přišitých rokajlů kroužek (obr. 5). To celé ještě 1x zopakujte.

IMG_7330-002

 

Dalšími korálky přejděte za 3 následující ohňovku (obr. 6) a celý krok zopakujte. Máte ušitý 1 dílek náramku.IMG_7332-002

 

Ušijte další díl náramku až po obr. 4 včetně. Jehlu povlékněte nejbližší ohňovkou, navlékněte 2 rokajly, jehlu provlékněte prostředním (3. rokajlem) očka ušitého na prvním dílku, navlékněte 2 rokajly a jehlu veďte opět ohňovkou (obr. 7). Celý krok pro větší pevnost zopakujte.

 

IMG_7388

 

Jehlu provlékněte následujícími korálky za 3. následující ohňovku. Navlékněte 5 rokajlů a jehlu vpíchněte opět do ohňovky a právě vzniklé očko ještě jednou prošijte. Jehlu veďte prvnímu třemi rokajly právě ušitého očka, navlékněte 1 rokajl, podkůvku oběma průtahy a opět navlékněte 1 rokajl a jehlu provlékněte vrcholovým rokajlem očka ušitého v předchozím kroku (obr. 8). Pro větší pevnost ještě alespoň jednou nebo dvakrát prošijte. Jedná se o část při zapínání poměrně zatěžovanou, vícenásobné prošití je na místě.

IMG_7338-002

 

Návlek poté do motivku řádně zapošijte. Ušijte další motivy, které k sobě připojíte jako v předchozích krocích  U posledního dílku náramku opět přišijte podkůvku stejně jako na obr. 8.

Při plánování délky náramku je třeba počítat i se spojovacími dílky a se se zapínáním. Spojovacími dílky rozumějte kulatý korálek navlečený (naketlovaný) na očkovou jehlu. Jednu část spojovacího dílu připevněte na podkůvku a na druhou část připevněte dvojitý kroužek (obr.9), nebo karabinku (obr.10). Velikostí spojovacího dílku nebo jeho případným vynecháním (pak navlékněte karabinku a dvojitý kroužek rovnou na podkůvku při jejím přišívání k náramku) můžete ovlivnit délku výsledného náramku.

IMG_7380

 

IMG_7382

 

K náramku si můžete ušít i náušnice. Ušijte motiv podle kroků na obrázcích 1-5. Poté podle obr. 8 přišije podkůvku, kterou pak po dokončení motivku, zavěsíte na afroháček (obr. 11).

 

IMG_7356-001

 

A pár barevných variant 

IMG_7365-003_500

 

Přeji příjemné šití

Růžena Mikulová

www.facebook.com/koralkyodrozarky

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení