Borůvkové bábovičky

Borůvkové bábovičky

 

Autor návodu: Růžena Mikulová

Velikost náramku je na obvod ruky 17 cm napevno, délka náramku je 18,5 cm včetně zapínání.

 

IMG_7370_500

Materiál a pomůcky: (počet korálků odpovídá náramku na hlavní fotografii a zmíněné velikosti)

jehla

pevný návlekový materiál - Nymo

korálky Tango Beads 36 ks

ohňovky vel. 3mm (výprodej) 72 ks

rokajl 11/0

podkůvky - 2 ks

očková jehla 2 ks - délka závisí na velikosti korálku, k jeho velikosti připočtěte cca 10mm na očko

korálky ladící barevně s korálky použitými na náramku 2ks

dvojitý kroužek

karabinka

 

Navlékněte střídavě za sebou korálky 1x Tango Bead a 1x ohňovku, to celé celkem 6x. Korálky Tango Bead navlékejte dírkou, kde je korálek nejužší (obr. 1).

 

IMG_7311-001

To celé prošijte ještě jednou a vzniklý věneček ještě zafixujte několika uzlíky, jehlu ještě protáhněte několika následujícími korálky tak, že vyjde za korálkem Tango Bead (obr.2), lehce za návlek zatáhněte, uzlík se vtáhne do nejbližšího korálku a nebude viditelný, kratší konec návleku později zapošijte do práce.

 

IMG_7323-001

 

Navlékněte 3 rokajly a jehlu protáhněte nejbližším korálkem Tango Bead (obr.3). To celé ještě 5x zopakujte.

 

IMG_7325-001

 

Po došití řady ještě pro větší pevnost přejděte několika nejbližšími korálky a jehlou vyjděte za korálkem Tango Bead a jehlu provlékněte jeho druhou dírkou. Navlékněte ohňovku a jehlu provlékněte nejbližším korálkem Tango Bead (obr. 4). Opět navlékněte ohňovku a opět veďte jehlu nejbližším korálkem Tango Bead - celkem 6x dokola. Tuto řadu doporučuji dělat s citem. Zároveň trochu tvarovat jakoby do bábovičky, ale zároveň neutahovat naráz na pevno. Prošijte celé ještě jednou a pomalu tvarujte a utahujte. V této fázi návlek rád praská, řeže se o hrany navlečených korálků, proto je třeba mít před dotvarováním prošito 2x a utahovat s citem.

IMG_7327-001

 

Jehlu povlékněte nejbližší ohňovkou, navlékněte 5 rokajlů a jehlu veďte opět ohňovkou tak, aby vznikl z právě přišitých rokajlů kroužek (obr. 5). To celé ještě 1x zopakujte.

IMG_7330-002

 

Dalšími korálky přejděte za 3 následující ohňovku (obr. 6) a celý krok zopakujte. Máte ušitý 1 dílek náramku.IMG_7332-002

 

Ušijte další díl náramku až po obr. 4 včetně. Jehlu povlékněte nejbližší ohňovkou, navlékněte 2 rokajly, jehlu provlékněte prostředním (3. rokajlem) očka ušitého na prvním dílku, navlékněte 2 rokajly a jehlu veďte opět ohňovkou (obr. 7). Celý krok pro větší pevnost zopakujte.

 

IMG_7388

 

Jehlu provlékněte následujícími korálky za 3. následující ohňovku. Navlékněte 5 rokajlů a jehlu vpíchněte opět do ohňovky a právě vzniklé očko ještě jednou prošijte. Jehlu veďte prvnímu třemi rokajly právě ušitého očka, navlékněte 1 rokajl, podkůvku oběma průtahy a opět navlékněte 1 rokajl a jehlu provlékněte vrcholovým rokajlem očka ušitého v předchozím kroku (obr. 8). Pro větší pevnost ještě alespoň jednou nebo dvakrát prošijte. Jedná se o část při zapínání poměrně zatěžovanou, vícenásobné prošití je na místě.

IMG_7338-002

 

Návlek poté do motivku řádně zapošijte. Ušijte další motivy, které k sobě připojíte jako v předchozích krocích  U posledního dílku náramku opět přišijte podkůvku stejně jako na obr. 8.

Při plánování délky náramku je třeba počítat i se spojovacími dílky a se se zapínáním. Spojovacími dílky rozumějte kulatý korálek navlečený (naketlovaný) na očkovou jehlu. Jednu část spojovacího dílu připevněte na podkůvku a na druhou část připevněte dvojitý kroužek (obr.9), nebo karabinku (obr.10). Velikostí spojovacího dílku nebo jeho případným vynecháním (pak navlékněte karabinku a dvojitý kroužek rovnou na podkůvku při jejím přišívání k náramku) můžete ovlivnit délku výsledného náramku.

IMG_7380

 

IMG_7382

 

K náramku si můžete ušít i náušnice. Ušijte motiv podle kroků na obrázcích 1-5. Poté podle obr. 8 přišije podkůvku, kterou pak po dokončení motivku, zavěsíte na afroháček (obr. 11).

 

IMG_7356-001

 

A pár barevných variant 

IMG_7365-003_500

 

Přeji příjemné šití

Růžena Mikulová

www.facebook.com/koralkyodrozarky