Shamballa náramek

Hit roku - Shamballa náramek

dlazdice 

 

Současným hitem jsou náramky Shamballa původem ze starého Tibetu a buddhismu. Shamballa je mýtické království ve vnitřní Asii. Podle legendy ovlivňuje dharma čakru, která je v srdci všech lidí, symbolizuje mysl a celkově navozuje příjemnou duševní pohodu a pokoj v duši. Nošení tohoto náramku není tedy jen otázkou módy, ale je i projevem životní filozofie majitele.

V roce 1994 otevřel Mads Kornerup první klenotnictví na Rue de Sévigné v Paříži. Zde tyto náramky, inspirované duchovní filozofií, tradicemi buddhismu, jógou a meditací spojené s moderním designem, prodával. Spustil tak lavinu mezinárodního úspěchu těchto náramků.

Dnes jsou jejich nositeli například Michael Jordan, Beyonce, Heidi Klum nebo Rytmus.

Pokud tedy ještě náramek Shamballa nemáte, přinášíme Vám návod.

 

1 (1)

 

Materiál a pomůcky:

5 šatonových kuliček - velikost 10mm

2 korálky

2m voskované šňůrky - 1mm silné

nůžky, skřipce, lepidlo nebo lak na nehty

 

2 (1)

Ustřihneme si cca 40cm voskované šňůrky, konec smočíme ve vosku, aby se nám netřepil, navlékneme šatonové kuličky a upevníme skřipci například na tužší podložku. Nebo si můžete vytvořit prkénko s hřebíky a šňůrku (osnovu) k nim uvázat.

3 (1)

Ustřihneme si cca 110cm voskované šňůrky a v její polovině uvážeme uzlík kolem osnovy. A můžeme se pustit do uzlíkování. Pravou šňůrku provlékneme pod osnovu a přes levou šňůrku. Levou pak nad osnovou a pod pravou šňůrku, viz obrázek. Postup opakujeme v našem případě 9x. Možná už tento postup budete znát z u nás již dříve používaného drhání.

 

4 (1)

Nyní posuneme šatonovou kuličku nahoru k uzlíkům a pokračujeme dalším uzlíkem kolem osnovy pod kuličkou. Postup opakujeme 5x.

 

5

Končíme pěti uzlíky za poslední kuličkou. Sundáme osnovu ze skřipců nebo hřebíčků a zastřihneme oba konce osnovy na stejnou délku. Pokud je nyní náramek dlouhý dle Vaší potřeby, stačí osnovu dát k sobě (konce směřují na opačné strany) aby se náramek uzavřel a udělejte 3 uzlíky kolem osnovy, zakončete obyčejným uzlíkem, zastřihněte a zakápněte lepidlem nebo průhledným lakem na nehty. Nebo můžete postupovat jako my.

6

Ustřihneme si tedy cca 50cm šňůrky, v polovině uzlíkem připevníme přes oba konce osnovy (konce směřují na opačné strany) a uděláme 13 uzlíků. Pozor, uzlíky příliš neutahujte, aby se dalo pohybovat osnovními šňůrkami. Zakončíme obyčejným uzlíkem, zastřihneme a zakápneme lepidlem nebo lakem.

7

Nyní již jen zakončíme volné osnovní šňůrky. Na každou navlékneme korálek, uděláme uzlík, zastříhneme a zakápneme lepidlem nebo lakem na nehty. Tento způsob tvorby náramků může být variantou pro zákazníky s alergiemi na kovy.

8

A náramek máme hotový. V našem případě je 14 - 23cm dlouhý. Snadno ho tedy natáhnete na ruku a na zápěstí stáhnete dle potřeby.

 

Můžete dát průchod Vaší fantazii a kombinovat barvy a materiály. Šatonové kuličky můžete nahradit minerály, dřevěnými korálky, měděnými korálky, pro děti například i barevnými akrylovými korálky. Můžete volit libovolné množství korálků i uzlíků mezi nimi. Jen dávejte pozor na velikost dírek v korálcích a tomu úměrně zvolte návlekový materiál.

 

Vytvořte si tedy Váš originál.