Obšitá rivolka

Obšitá rivolka - návod Radky Flekové

 

detail2detail1

 

Materiál a pomůcky:

18mm SWAROVSKI rivoli (1122F/1/18CRY)

4mm skleněné ohňové korálky (FP4/9008/36)

8/0 rokajl

10/0 rokajl

11/0 rokajl

Nymo nit (NYMO020/BLK)

korálkovou jehlu (např. JBN57-0,55)

Nylonové lanko (TT1000/012/M/CLR)

dvě kaloty, dva zamačkávací rokajly, zapínání (karabinka) a protidíl.

Nůžky a ploché případně také ketlovací kleště

 

krok1

1. Navlékněte postupně 4mm ohňovku a 10/0 rokajl. Celkem navlékněte 14 kusů ohňovek a 14 kusů 10/0 rokajlu. Svažte do kruhu, který by měl být o trošinku větší než je obvod rivolky. Jehlou se prošijte a vypíchněte libovolným 10/0 rokajlem.

krok2

2. Navlečte 5 kusů 11/0 rokajlu a prošijte se nejbližším volným 10/0 rokajlem. Opakujte po celém obvodu. Vypíchněte jehlu z libovolného středového (třetího) 11/0 rokajlu. To je ten, který jste právě přidali.

krok3

3. Navlékněte velký rokajl a prošijte další středový rokajl v nejbližší přidané pětici korálků předchozího kroku. Opakujte po celém obvodu. Pro zpevnění můžete také ještě mezi jednotlivé právě přidané rokajly všít po jednom nejmenším rokajlu – prošijte se libovolným velkým rokajlem, navlékněte jeden rokajl 11/0 a opět prošijte nejbližší volný velký rokajl – řádně utahujte a jehlou se prošijte do menšího korálku ze základní řady.

krok4

4. Do vzniklé mističky vložte 18mm rivoli Swarovski elements. Na rubové straně mističku (rivolky)opakujte předchozí postup. Navlékněte 5 kusů 11/0 rokajlu a prošijte se nejbližším volným 10/0 rokajlem. Takto obšijte celou zadní stranu. Dobře utahujte. Tím se obšití uzavře. Nymo důkladně zapošijte a odstřihněte.

5. Pro zavěšení přívěšku použijte cca 45 cm dlouhé bižuterní lanko, které provlékněte jednou nebo dvěma ohňovkami v obšité rivolce a dozdobte jednoduchým navlečením korálků - střídejte rokajly a ohňovky. Pro ukončení náhrdelníku navlékněte na konec lanka rozevřenou kalotu na lanko z ní vycházející navlékněte zamačkávací rokajl a kleštěmi ho zmáčkněte, tím zabráníte vyvléknutí lanka z kaloty. Obě mističky kaloty zavřete a na háček od kaloty připevněte jeden díl zapínání. Stejný postup opakujte na druhém konci lanka. Náhrdelník je hotový

oba (1)

TIP: Stejným způsobem si můžete vytvořit také náušnice obšijte dvě 12 rivolky pouze přizpůsobte počet ohňovek v prvním kroku tak, aby výsledný kruh byl o kousek větší než je obvod rivolek, ze kterých budete náušnice šít. Pokud nosíte rády prstýnky není nic jednoduššího než si ušít také prstýnek, v takovém případě doporučuji 14mm rivolku. Nebojte se experimentovat s barvami jak ohňovek tak SWAROVSKI rivolek – vše potřebné k tvorbě najdete na www.svet-koralku.cz

Ať Vám jde korálkování pěkně od ruky a šperky se líbí a dobře nosí a přeje

Radka Fleková